SKAWARODKO Oleg

Oleg Skawarodko urodził się 05.10.1948 roku na Witebszczyźnie. W roku 1972 ukończył założony przez Marca Chagalla prestiżowy Wydział Malarstwa i Grafiki w Instytucie Pedagogicznym w Witebsku.
Od 1986 r. jest członkiem Białoruskiego Związku Malarzy. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach i plenerach.
Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w wielu krajach świata, a także w zbiorach następujących muzeów:

·   Narodowe Muzeum Malarstwa Republiki Białorusi
·   Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku
·   Muzeum Malarstwa w Witebsku
·   Muzeum Malarstwa im. Maslennikowa w Mogilowie
·   Muzeum Malarstwa im. Gawriły Waszczenko w Gomelu
·   Muzeum Historyczno-Archeologiczngo w Grodnie
·   Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Połocku
·   Muzeum Malarstwa w Smoleńsku
·   Muzeum Malarstwa w Pskowie
·   Muzeum Malarstwa w Wołogodzku

„Artysta lubi otwarte kontrasty, współbrzmienie barw, fakturę, materialność; łączy je z formalną stylizacją, przy tym nie oddaje pierwszeństwa „czystej malarskości”. Dużą rolę w jego obrazach odgrywa budowa kompozycji, klasyczne atrybuty materialnego świata przedmiotów, ludzkie postaci, wymyślne splecenie linii. Sam artysta podkreśla: „Jest to moje indywidualne postrzeganie otaczającego świata poprzez kolorowe plamy, gdzie próbuję poetyzować realność, osiągnąć spójność obrazów i ich harmoniczny wydźwięk”. W pracach otwarcie ujawnia się temperament mistrza, jego oryginalne doznawanie świata, najczęściej radosne, czasami dramatyczne lub surrealistyczne. Jego twórczość cechuje wyrazista malarska tonalność, która jest soczysta i dźwięczna, jak czysta melodia autentycznej pieśni.”
Natalia Szarangowicz

Prezentacja twórczości:

Nowości:

Obrazy dostępne w sprzedaży:Strona Główna     O Galerii    Nowości    Artyści      Malarstwo      Kontakt

Copyright © Interarte created by Rutcom 2010